Informace a doporučení k provozování
Čerpací jímka tlakové kanalizace
Přečerpání odpadní vody z domovní jímky do kanalizačního řadu je prováděno kalovým čerpadlem. Čerpání je automatické, a to instalovanými plováky, nebo spínáním čerpadla pomocí instalovaného měření hladiny odpadní vody. Jako každé technické zařízení tak i čerpání v jímce se může porouchat. Při fakturaci vypuštěné odpadní vody často vidíme, že v domácnosti evidentně došlo k poruše, při které čerpadlo běželo mnoho hodin. Byly případy, kdy čerpadlo za rok „naběhalo“ stovky a někdy i tisíce hodin. V takovýchto případech se často zařízení poškodí, a tak vzniknou nejen náklady na opravu, ale ještě odběratel zaplatí i zbytečně spotřebovanou el. energii (1 hodina provozu čerpadla = 1,5 kW x min. 5 Kč/kWh = 7,50 kč/hod).
A protože se těmto poruchám = dlouhodobému zbytečnému čerpání dá zabránit, zveřejňujeme tyto informace a doporučení.
A. Informace o vybavení a provozu čerpacích jímek odpadní vody
- Domácnosti v Řeži jsou většinou vybaveny domovními čerpacími jímkami s objemem cca. 1 m3. Využitelný – provozní objem je cca 0,6 m3 (600 litrů).
- Jímky jsou osazeny čerpadlem, které načerpá cca. 3 m3 odpadní vody za hodinu. Má tedy výkon 3 000 litrů / 60 min = 50 litrů za minutu.
- Průměrná spotřeba vody na dům je kolem 100 m3 za rok, tj. denní produkce odpadní vody je 100/365 = cca. 300 litrů za den.
- Z těchto údajů vyplývá, že čerpadlo je průměrně v provozu 1 x za dva dny (jímka o objemu 600 litrů se naplní za 600 l / 300 l/den = 2 dny).
- Čerpadlo je tedy každý druhý den v provozu cca. 12 minut (600 litrů / 50 l/min = 12 minut).
- Čerpadlo je v rodinném domě průměrně v provozu cca. 33 hodin (motohodin) za rok (100 m3 / 3 m3/hod = 33 hod).
B. Možné důvody dlouhodobého chodu čerpadla
- Porucha vypínacího plováku. Nedojde k vypnutí čerpadla na minimální hladině odpadní vody v jímce.
- Netěsnost na výtlačném potrubí či napojení na kanalizační řad. Do jímky natéká odpadní voda z řadu nebo se do jímky vrací zpět čerpadlem čerpaná voda a čerpadlo nestačí vodu odčerpávat.
- Porucha na pojistném a zpětném ventilu. Voda se z výtlaku vrací zpět do jímky a čerpadlo čerpá stále dokola stejnou vodu.
- Porucha na pojistném a zpětném ventilu. Do čerpací jímky natéká voda zvenčí z tlakové kanalizace a čerpadlo ji zase vyčerpává zpět.
- Částečně zanesené nebo opotřebované čerpadlo. Čerpané množství je malé, a proto je doba provozu dlouhá.
- Opotřebené nebo špatně fungující řezací zařízení čerpadla a tím jeho následně zanesení a dlouhé čerpání naprázdno.
- Zanesení čerpadla díky většímu znečištění odpadní vody. Nejčastěji při zvýšené přítomnosti vláknitých příměsí a tuků.
- Ucpání čerpadla při odčerpávání jímky, která není odčerpávána dostatečně často. Odpadní voda v jímce dlouho stojí a dochází k sedimentaci příměsí na dně nádrže. Postupně se množství usazenin zvyšuje až se dostane na kritickou úroveň. Při zapnutí čerpadla se potom část náhle uvolní a čerpadlo zacpe. Dochází k tomu např. u rekreačních objektů využívaných nárazově, nebo tam, kde je v domě málo obyvatel.
- Porucha čerpadla, nejčastěji poškození statoru – poškození gumové výstelky.
- Porucha na spojce mezi čerpadlem a motorem. Čerpadlo nepracuje, motor čerpadla se točí naprázdno.
C. Opatření k předejití dlouhodobého chodu čerpadla
- Pravidelně, alespoň jednou za rok, preventivně vyčistit jímku tlakové kanalizace. Zbavit ji všech nečistot a usazenin. Zkontrolovat činnost všech plováků a spínačů.
- Dovybavit elektrorozvaděč časovým relé, které zabrání dlouhodobému chodu čerpadla. Úpravu rozvaděče provádí kvalifikovaný elektrikář. Takto vybavený rozvaděč nabízí i dodavatel čerpadel Společnost AQ SPOL s r.o.
Na www stránkách firmy AQ SPOL s r.o. je popsána činnost rozvaděče s instalovaným časovým relé takto:
ČASOVÉ RELÉ omezení doby chodu čerpadla
Relé je vybaveno diodami zelené a červené barvy. Při sepnutí stykače provozním plovákem a během chodu čerpadla svítí zelená dioda. Při poruše provozního plováku (nevypnutí stykače po odčerpání media na minimální hladinu) dojde při překročení nastaveného času čerpání (cca 20-25 minut) k zastavení čerpadla vypnutím stykače a zároveň se rozsvítí na časovém relé červená dioda. Další čerpání není možné ani použitím tlačítka Ruční provoz. Opětovné spuštění automatického chodu je možné po odstranění poruchy, a vypnutím a zapnutím hlavního vypínače (proudového chrániče).
Součástí řešení tohoto problému by mělo být i zajištění včasného informování o vzniklé poruše. Jinak při vypnutém čerpadle dojde k naplnění jímky a následně možnému vyplavení objektu či nežádoucímu vytékání splašků z plné čerpací jímky. To platí zejména tam, kde není běžně vidět kontrolky na rozvaděči čerpací jímky, nebo majitel není delší dobu přítomen. Řešením je výstražná kontrolka poruchy na místě, kde ji nepřehlédnete, případně akustická výstraha nebo zaslání upozornění na mobilní telefon či PC.
- Další možností je instalovat do elektrorozvaděče některý ze spínacích prvků chytré domácnosti, např. Wi-Fi spínač s měřením spotřeby. Zařízení pracuje v podstatě jako chytrá zásuvka a umožňuje uživateli programovat časové spínání a vypínání zařízení, dálkové ovládání a monitoring, záznamy chodu, zasílání informací např. o poruše pomocí SMS nebo e-mailových zpráv atd. Elektrikář specialista či firma zabývající se instalacemi domácích sítí nebo realizací chytrých domácností je schopna tyto úpravy provést. Velmi dobré zkušenosti jsou se zařízením Shelly PRO 3.
- Jinak firma AQ SPOL s r.o. nabízí pro majitele čerpacích jímek rozvaděče RSK-AQ GSM nebo RSK-AQ WIFI. Pomocí webové aplikace je možné čerpadlo ovládat a sledovat. Rozvaděč RSK-AQ GSM komunikuje přímo přes síť mobilního operátora, nepotřebuje tedy domácí Wi-Fi síť, ale je nutné zařízení vybavit SIM kartou a zřídit si u operátora tarif.
Všem majitelům čerpacích kanalizačních jímek, u kterých není časová blokace chodu čerpadla instalována, její instalaci doporučujeme. Náklady na úpravu rozvaděče při instalaci jednoduchého časového relé se pohybuje odhadem do 2 000 Kč (relé cca. 600 Kč).
Jsme přesvědčeni, že se toto preventivní opatření rozhodně vyplatí.
Za Obec Husinec – vedení obce