Stavební komise zasedne dne 06.02. 2023 od 18h
Navigace
Obsah
PŘEDNÁŠKA O ENERGIÍCH
Diskuze s odborníky nad aktuálním tématem drahých energii a kroky, které podniknout k jejich zkrocení v rodinném i bytovém domě.
Jak uspořit za energie bez ztráty komfortu
Panelová diskuze k problematice úsporných opatření v oblastech vytápění a spotřeby elektrické energie, která lze aplikovat na bydlení v rodinných a bytových domech. Diskuze bude probíhat mezi odborníky z praxe v oblastech energetiky a vytápění a lidmi, které daná problematika zajímá. Hlavním posláním celé akce je zodpovězení otázek, které se pojí se smysluplností úsporných opatření s ohledem na aktuální provozní stav nemovitosti a finanční možnosti jejího majitele.
Diskuse bude rozdělena do několika tématických celků. Nejdříve proběhne krátké uvedení do problematiky včetně nástinu dalších variant vývoje v oblastech ovlivňující náklady na energie. Posluchačům budou představeny možnosti dotačních programů Zelená úsporám a Zelená úsporám light. Proběhne také seznámení s aktivitami pro bezplatné poradenství v oblasti energetických úspor, které jsou zastřešeny Energetickým regulačním úřadem a Ministerstvem průmyslu a obchodu (EKIS a další).
Následně bude přikročeno k prezentaci jednotlivých opatření, která jsou smysluplně aplikovatelná na rodinné domy a bytové jednotky ve vesnicích a městech na území ČR. V průběhu celé akce bude probíhat diskuse veřejnosti s účastníky panelu.
Na závěr budou prezentovány některé z již realizovaných projektů snižujících provozní náklady na rodinných i bytových domech.
Čas a místo konání
-
Datum konání: 9.2.2023
-
Čas: 18:00
-
Délka: 120 minut
-
Místo: Konferenční sál ÚJV Řež a.s. (mapa)
-
Vstupné: Zdarma
Celá akce bude přenášena online. Odkaz na živý přenos naleznete zde.
Přehled okruhů diskuze
-
Aktuální situace na trhu s elektřinou a nástin jeho dalšího vývoje
-
Dostupné dotační programy a podpora státu
-
Řešení vytápění a zateplení v rodinných a bytových domech
-
Úspory ve spotřebě el. energie
-
Výroba energie z alternativních zdrojů
-
Ukázkové realizace projektů se zaměřením na úsporu energií v Řeži
Seznam přednášejících
-
Mgr. Michaela Peigerová, starostka obce Husinec
-
V rámci své funkce řeší mimo jiné otázky energetických opatření a úspor při přípravě nových projektů výstavby v obci. Úspory a optimalizace spotřeby jsou také jedním z klíčových témat při správě obecního majetku (veřejné osvětlení, rekonstrukce a provoz budov)
-
-
Ing. Ladislava Černá, Ph.D. - dotační programy a pomoc státu v oblasti energetických úspor
-
Vystudovala obor Elektrotechnika a Informatika na ČVUT FEL. Již více než 10 let působí jako vedoucí Akreditované laboratoře fotovoltaických systémů, kde se kromě standardních zkušebních metod věnuje také výzkumu metod nových. V rámci svého působení na Katedře elektrotechnologie ČVUT FEL pracuje také jako manažerka Centra pokročilé fotovoltaiky. Je členkou představenstva Asociace energetických manažerů. Kromě diagnostiky se zabývá zejména aplikacemi fotovoltaiky.
-
-
Ing. Pavel Hrzina, Ph.D. - problematika fotovoltaických systémů, současný stav energetiky a výhled do budoucnosti
-
Ing. Pavel Hrzina, Ph.D. vystudoval ČVUT v Praze FEL, obor Elektrotechnologie a materiály. Studium ukončil v roce 2010 obhajobou disertační práce v oblasti spínaných zdrojů. Od roku 2010 se kromě problematiky zdrojů, střídačů a elektrochemických zdrojů zabývá také fotovoltaikou a akumulací energie. Je manažerem kvality a metrologem akreditované Laboratoře diagnostiky fotovoltaických a bateriových systémů na ČVUT FEL, kde také vyučuje předměty zaměřené na akumulaci energie a fotovoltaické systémy. Působí také v UCEEB, kde se orientuje na problematiku fotovoltaických systémů z komplexního hlediska. Zároveň působí v Solární asociaci, kde vede skupinu pro akumulaci a malé zdroje, spolupracuje aktivně i s asociací Aku-Bat.
-
-
RNDr. Vladimír Wagner, CSc. - kam kráčí energetika a její dopad na lidi, kam směřuje český energetický mix
-
RNDr. Vladimír Wagner, CSc. je jaderný fyzik, který vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. V Ústavu jaderné fyziky AV ČR se zabývá vědeckým výzkumem ve dvou oblastech. Prvním je studium velmi horké a husté jaderné hmoty pomocí srážek jader urychlených na rychlosti blízké rychlosti světla. Taková se vyskytuje v nitru neutronových hvězd, supernov a byla na počátku Vesmíru. Druhou je studium možnosti spálení jaderného odpadu v urychlovačem řízených jaderných transmutorech. Přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Zajímá se i energetiku. Je členem Komise pro energetiku AV ČR. Byl členem druhé Pačesovy komise, která v roce 2015 pomáhala při přípravě a přijetí současně platné aktualizace státní energetické koncepce. Věnuje se také popularizaci vědy.
-
-
Ing. Jan Dinga - energetické úspory budov a jejich vytápění
-
Jan Dinga žije v Řeži a je projektant technických zařízení budov (TZB). Stál u řady realizovaných projektů systému vytápění nejen rodinných domů, ale i velkých budov - haly, školy, nemocnice. Jeho více než 23 letá zkušenost v oboru je neocenitelná při posuzování smysluplnosti návrhu a realizaci úsporných opatření.
-
-
Ing. Zbyněk Kocur, Ph.D. - moderátor, provozovatel fotovoltaického systému v bytovém domě v lokalitě Červená skála v Řeži
-
Vystudoval ČVUT v Praze FEL, obor Telekomunikační technika, kde také následně obhájil disertační práci. V současné době působí na Katedře telekomunikační techniky jako odborný asistent, kde se zabývá výukou a výzkumem v oblasti diagnostiky a provozu telekomunikačních systémů. V rámci svých odborných aktivit se podílel na přípravě Národního akčního plánu pro chytré sítě (NAP SG), kde zpracovával koncepci komunikační infrastruktury energetické sítě. V současné době se zabývá objektivním měřením komunikačních sítí včele se sítěmi mobilními (4G/5G).
-
Poslední aktualizace: 23. 1. 2023 12:04